29-noyabr kuni, Toshkent shahridagi Amity universiteti “Bir million oʻzbek dasturchilari-2024” konferensiyasida ishtirok etdi
👉🏼 “Bir million o‘zbek dasturchilari” — O‘zbekistonda bir million mahalliy dasturchini tayyorlash loyihasi bo‘lib, loyihada yoshlarni zamonaviy kasblarga bepul onlayn kurslar tashkil etilgan holda o‘qitish maqsad qilingan.
Ushbu konferensiya doirasida Toshkent shahridagi Amity universitiga 500 mln so’mlik “Coursera" onlayn taʼlim platformasida talabalar uchun oʻqish imkoniyatini beruvchi vaucher topshirildi
Joriy yil Coursera oʻzining oltinchi yillik Global Skills hisobotini eʼlon qildi. Unga koʻra, “Bir million oʻzbek dasturchilari” (“One million uzbek coders”) loyihasi doirasida amalga oshirilgan islohatlar natijasi o‘laroq, platformada Oʻzbekiston mavjud ishchi kuchining ulushida oʻrganuvchilar soni boʻyicha birinchi oʻrinni egalladi. Yaʼni, mavjud ishchi kuchini mehnat bozorida talab yuqori boʻlgan koʻnikmalar bilan taʼminlashga eng koʻp sarmoya kiritayotgan mamlakatlar reytingida davlatimiz yetakchi oʻrinda deb qayd etildi.
Platformadagi o‘zbek foydalanuvchilarning eng ko‘p talabida bo‘layotgan yoʻnalishlar esa dasturlash, Data Science, kompyuter savodxonligi, Grafika va dizayn hamda xorijiy tillarni o’rganish ekani aniqlandi.

On November 29, Amity University in Tashkent participated in the conference “One Million Uzbek Coders-2024”
👉🏼 "One Million Uzbek Coders" is a project to train one million local programmers in Uzbekistan. The project is aimed at training young people in modern professions through free online courses.
As part of this conference, Amity University in Tashkent was awarded a voucher in the amount of 500 million soums, which gives the opportunity for students to study on the online educational platform "Coursera".
This year, Coursera published its sixth annual Global Skills Report. According to it, as a result of the reforms implemented within the framework of the “One million Uzbek coders” project, Uzbekistan took first place on the platform in terms of the number of learners as a share of the existing workforce. That is, our country was noted as the leader in the ranking of countries investing the most in providing the existing workforce with skills that are in high demand in the labor market.
The areas of greatest demand among Uzbek users on the platform were found to be programming, data science, computer literacy, graphics and design, and learning foreign languages.