4-dekabr kuni Toshkent shahridagi Amity universiteti tomonidan “Ma'rifat ulashib” loyihasi doirasida 293-maktab o‘quvchilari uchun filologiya fanlari doktori, professor, notiqlik san’ati ustasi – Djumaniyazov Raximboy Matkarimovich bilan mehmon ma’ruzasi tashkil etildi
O‘quvchilar mashg‘ulotda faol ishtirok etib, o‘zlarini qiziqtirgan savollarini bergan holda, ustoz rahbarligida notiqlik texnikasini sinab ko‘rishdi. Interfaol format mashg‘ulotni ham ma’rifiy, ham ilhomlantiruvchi qilib, ishtirokchilarga aniq va ishonchli muloqotning ahamiyatini chuqurroq tushunish imkonini berdi.
Sessiyada notiqlik san’atiga alohida e’tibor qaratilib, uning shaxsiy va kasbiy muvaffaqiyatdagi ahamiyati ta’kidlandi. Professor Djumaniyozov samarali muloqot, ta’sirchan nutqlar tuzilishi va sahna qo‘rquvini yengish usullari haqida qimmatli fikrlari bilan o‘rtoqlashdi. U o‘ziga ishonchni mustahkamlash va tinglovchilar bilan bog‘lanishda til va ifoda rolini ta’kidladi.
Ma’ruza hayotiy misollar va interfaol ko‘rgazmalar orqali talabalarga nafaqat bilim berdi, balki nutq so‘zlash va muloqotda o‘z imkoniyatlarini kashf etishga ilhomlantirdi.

On December 4, Amity University Tashkent within the framework of the “Sharing Enlightenment” organized a guest lecture for schoolchildren at School 293 with Doctor of Philological Sciences, Professor, Master of Oratory – Djumaniyazov Rakhimboy Matkarimovich
The students actively participated in the session, asking thoughtful questions and trying out oratory techniques under the guidance of the expert. The interactive format made the lecture both educational and inspiring, leaving the attendees with a deeper understanding of the importance of clear and confident communication.
The session focused on the art of oratory, highlighting its importance in personal and professional success. Professor Djumaniyazov shared valuable insights into effective communication, the structure of impactful speeches, and techniques to overcome stage fear. He emphasized the role of language and expression in building confidence and connecting with audiences.
Through real-life examples and interactive demonstrations, the lecture not only educated but also inspired students to explore their potential in public speaking and communication.