18-19-may kunlarii Toshkent shahridagi Amity universitetida “Hacknovation 2024” xakaton musobaqasi bo'lib o'tdi
“Hacknovation 2024” O‘zbekiston IT-hamjamiyati va O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining Sun’iy intellekt bo‘yicha maslahat kengashi bilan hamkorlikda, shuningdek, Fido-Biznes, TBC Bank Uzbekistan, Payme va Cloupard kabi kompaniyalar ko‘magida tashkil etildi.
Tadbirning 1-kuni ochilish marosimi bilan boshlandi, unda ma’ruzachilar ishtirokchilarga nisbatan o‘z tabrik so‘zlari bilan chiqishdi. Ishtirokchilarga tanlov qoidalari tushuntirildi, so‘ngra qatnashchilar g‘oyalarni muhokama qilish xonalar bo‘yicha taqsimlandi. Dastlabki muhokamalardan so‘ng hakamlar hay’ati keyingi bosqichda ishtirok etish uchun 50 ta jamoani saralab oldilar.
Tadbir mintaqamiz bo‘ylab 100 dan ortiq jamoalarni birlashtirdi va IT hamda sun’iy intellekt sohalarining muhim tadbiriga aylandi.
“Hacknovation 2024”ning ikkinchi kuni loyihalar ustida qizg‘in ishlashga bag‘ishlandi. Jamoalar oʻzlarining prototiplarini ishlab chiqdilar, soʻngra ularni hakamlar hay'atiga taqdim etdilar. Tanlov natijalariga ko‘ra eng yaxshi 10 ta jamoa final bosqichiga yoʻl oldi va o‘z loyihalarini taqdim etib, g‘oliblar nomi uchun bellashdi.
G‘oliblarga quyidagi mukofotlar topshirildi: Universitet/sanoat yo‘nalishi bo‘yicha – 1-o‘rin uchun $1500, 2-o‘rin uchun $1000, 3-o‘rin uchun $700; Maktab nominatsiyasi bo‘yicha – 1-o‘rin uchun $500.
Toshkent shahridagi Amity universiteti barcha hamkorlar, ishtirokchilar va tashkilotchilarga “Hacknovation 2024” tadbiri muvaffaqiyatiga qo‘shgan hissasi uchun minnatdorchilik bildiradi va kelgusida hamkorlikni davom ettirishga umid qiladi.

“Hacknovation 2024” was organized in partnership with the IT-Community of Uzbekistan and the Advisory Council on Artificial Intelligence of the Ministry of Higher Education, Science and Innovations of the Republic of Usbekistan, as well as with the support of such companies, like Fido-Biznes, TBC Bank Uzbekistan, Payme, Cloupard.
The 1st day of the event began with the opening ceremony, where the speakers gave welcome speeches. The participants were explained the rules of the competition and then divided into rooms to discuss ideas. Following initial discussions, the jury selected 50 teams to participate in the next round.
The 2nd day of “Hacknovation 2024” was devoted to intensive work on projects. The teams developed their prototypes and then presented them to the jury. As a result of selection - 10 best teams went to the final, where they presented their projects and fought for the title of winners.
The winners received prizes: in the University/Industry category - 1st place $1500, 2nd place $1000, 3rd place $700; in School category - 1st place $500.
Amity University Tashkent expresses its gratitude to all partners, participants and organizers for their contribution to the success of “Hacknovation 2024” and hopes to continue the cooperation in the future.