2024-yil 12-mart Raqamli texnologiyalar vazirligida "Seeds for the Future 2023” loyihasi ishtirokchilari bilan uchrashuv va “Tech4Good” tanlovi g‘oliblarini taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi. Raqamli texnologiyalar vaziri o‘rinbosari Rustam Karimjonov, oliy o‘quv yurtlari rektorlari va professor-o‘qituvchilari, Huawei rahbariyati hamda O‘zbekistonning 7 nafar OTM talabalari ta’lim loyihasi yakunlarini sarhisob qildilar.
Raqamli texnologiyalar vazirligida "Tech4Good 2023" global tanlovi g‘oliblarini taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi, unda O‘zbekiston talabalari “Silver Award” va “People’s Choice Award” mukofotlariga sazovor bo‘ldilar. Tanlovning finali 2024-yil 11-yanvarda boʻlib oʻtdi va ekspert hakamlar hayʼatining ovoz berish natijalariga koʻra, TechnoMinds jamoasining “Aquatibia” deb nomlangan loyihasi o‘n nafar finalchi jamoa orasida eng yaxshilaridan biri deb topildi.
Mukofot tariqasida TechnoMinds ning sakkiz nafar ishtirokchisi China Seeds Tour da Xitoyga safarga otlanadi va o‘z loyihasini hayotga tadbiq etish uchun grant oladi. “Seeds for the Future 2023” ta’lim loyihasi davomida O‘zbekiston yoshlarining namoyon bo‘lgan salohiyati hisobga olgan holda, o‘tgan yili yana 4 nafar ishtirokchi Xitoy davatiga tashrif uchun tanlab olindi.
Yig‘ilishda “Seeds for the Future 2023” ta’lim loyihasi yakunlari ham sarhisob qilindi. O‘tgan yilning sentabr oyida Raqamli texnologiyalar vazirligi ko‘magida O‘zbekistonning 7 ta OTMlaridan 15 nafar talaba Yaqin Sharq va Markaziy Osiyodagi mintaqalaridagi 15 ta davlatdagi universitetlaridan 175 nafar talabani o‘zaro birlashtirgan Doha shahri, Qatarda o‘tkazilgan mintaqaviy loyihada ishtirok etdi.
«Iqtisodiy taraqqiyotni jadallashtirishning asosiy maqsadi — yosh avlodni ish joylari bilan ta’minlashdan iborat. Ta’lim dasturlarini amalga oshirish va amaliyot o‘tash orqali biz yosh iste’dod sohiblarining xalqaro va mahalliy kompaniyalarda faoliyat yuritish uchun yuqori malakaga ega bo‘lishlariga bo‘lgan ishonchini yanada kuchaytirmoqchimiz. Yoshlarni jalb etishdan nafaqat kompaniyalarning o‘zi manfaatdordir, balki butun dunyo ham innovatsion texnologiyalardan xabardor bo‘lgan malakali kadrlarga muhtoj”, — dedi Huawei kompaniyasining O‘zbekistondagi direktori janob Chen Szyakay. – Bu yil Huawei kompaniyasining O‘zbekistondagi faoliyatiga 25 yil, shuningdek, “Seed for the Future” loyihasining 10 yil to‘ldi. Biz vazirlik va universitetlarga ko‘rsatgan yordamlari uchun chuqur minnatdorchilik izhor etamiz va bundan ham ko‘proq qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga umid qilamiz».
“Seeds for the Future 2023” loyihasi davomida oʻzbekistonlik talabalar 5G, sunʼiy intellekt, bulutli hisoblash kabi innovatsion texnologiyalarni oʻrgandilar, butun dunyodan tashrif buyurgan tengdoshlari bilan tajriba va bilim almashish imkoniga ega boʻldilar, shuningdek, Dubayda "COP-28" kunlari davomida o‘tkazilgan Isteʼdodlar Sammitlarida, Barselonada boʻlib oʻtadigan Mobile World Congress 2024 koʻrgazmasida Oʻzbekiston davlat organlarining joriy yilning yanvar oyida Shenchjen shahridagi Huawei bosh qarorgohiga tashriflarini tashkil etishda ishtirok etdilar.

On March 12, 2024, a meeting with participants of the Seeds for the Future 2023 project and the Tech4Good awarding ceremony took place in the Ministry of Digital Technology. Deputy Minister of Digital Technology Rustam Karimjonov, rectors and faculty of universities, Huawei management and students of 7 universities of Uzbekistan summarized the results of the educational project.
The Ministry of Digital Technology held the awarding ceremony of the global competition Tech4Good 2023, in which students of Uzbekistan won the Silver Award and People’s Choice Award. The final was held on January 11, 2024, and the TechnoMinds team’s Aquatibia project was voted one of the top ten finalists by an expert jury.
As a prize, eight TechnoMinds participants will go to China for an educational tour of China Seeds Tour and receive a grant to implement their project. Given the potential demonstrated by Uzbek youth throughout the educational project Seeds for the Future 2023 another 4 participants last year were selected for a trip to China.
The meeting also summed up the results of the educational project Seeds for the Future 2023. Last September, with the support of the Ministry of Digital Technologies, 15 students from 7 universities of Uzbekistan participated in a regional project in Doha, Qatar, which brought together 175 students from 15 universities in the region of the Middle East and Central Asia.
“The main goal of accelerating the development of the economy is to provide the young generation with jobs. By implementing educational programmes, by conducting internships, we want to deepen the confidence of young talents to be qualified for work in international and local companies. Not only the companies themselves are interested in attracting young people, but the whole world also needs qualified personnel with knowledge of innovative technologies, - shared Huawei Director in Uzbekistan Mr. Chen Jiayai. “This year Huawei’s 25th anniversary in Uzbekistan, as well as 10 years of Seeds for the Future project. We thank the ministry and the universities for their support and hope to implement more joint projects.”
Thro the Seeds for the Future 2023 project, students from Uzbekistan explored innovative technologies such as 5G, Artificial Intelligence, Cloud Computing, exchanged experience and knowledge with peers from around the world, and also participated in the Talent Summit in the days of COP-28 in Dubai, the Mobile World Congress MWC 2024 in Barcelona, in the organization of visits of Uzbek government agencies to Huawei headquarters in Shenzhen in January this year.